2022-04-19

Miejski Konkurs Ortograficzny

W tym roku po raz drugi Nasza Szkoła zorganizowała Miejski Konkurs Ortograficzny„Mistrz Ortografii” dla klas II i III szkół podstawowych koordynatorkami konkursu były panie Janina Rojczyk i  Patrycja Mrozek.

Konkurs dobył się w dniu 8 kwietnia 2022 roku.

W Miejskim Konkursie Ortograficznym „Mistrz Ortografii” dla klas II i III szkół podstawowych wzięli udział uczniowie klas II i III z czternastu rybnickich szkół podstawowych: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4, Szkołą Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 18 ,   Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi  nr 22 im. Juliusza Słowackiego, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 14 , Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 12, Szkoła Podstawowa nr 13, Szkołą Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 36 im. Czesława Miłosza ,  Zespół Szkół Urszulańskich, Zespół Szół nr 3 , Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3, Zespół Szkolno –Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi nr 1, Szkoła Podstawowa nr 33.

Do miejskiego  etapu konkursu przystąpiło czterdziestu pięciu uczniów, którzy najpierw musieli przejść eliminacje szkolne i wykazać się poprawną pisownią oraz znajomością zasad ortograficznych. Ze względu na obostrzenia związane
 z Covid 19, placówki biorące udział w konkursie zorganizowały pisanie dyktanda w swoich szkołach. Koordynatorzy ze szkół zgłoszonych do konkursu we własnym zakresie wyłonili trzech finalistów, którzy reprezentowali szkołę w Miejskim Konkursie Ortograficznym „Mistrz Ortografii”  .

W dniu 8 kwietnia  do szkół biorących udział w konkursie został przesłany drogą mailową tekst dyktanda.  Następnie uczniowie zgłoszonych szkół pisali dyktando, którego skany przesłali do ZSP nr 4 w Rybniku.

Uczniowie mogli w praktyce wykorzystać wiadomości z zakresu ortografii oraz interpunkcji. Rywalizacja była zacięta, a ortograficzne zmagania zakończyły się zwycięstwem następujących uczniów:

I miejsce i tytuł "Mistrza Ortografii" dla klas II i III szkół podstawowych zdobyli uczniowie :

Maksymilian Lyp  – Szkoła Podstawowa nr 13  w Rybniku

Bartosz Bujoczek  – Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Rybniku

II miejsce  i  tytuł „Wicemistrza Ortografii”  zajęli:

Adam Pochwyt -  Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 14,

Ignacy Podleśny – Zespół Szkół Urszulańskich

Szczepan Smolnik - Zespół Szkół Urszulańskich

III miejsce zajęli :

Wojciech Setla  -  Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4,

Olaf Witkowski  -  Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 18,

Alicja Kubica -   Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi nr 22 im. Juliusza Słowackiego

Wyróżnienia otrzymali :

Ignacy Wojaczek - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 12,

Maja Dorofiejczuk -  Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 36 im.Czesława Miłosza ,

Szymon Skowron  -  Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 ,

Daniel Książek  - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 ,

Zuzanna Połednik - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4

Uczniowie trzech pierwszych miejsc będą reprezentować Rybnik w III etapie - konkursie wojewódzkim .

Organizatorzy konkursu przygotowali laureatom konkursu dyplomy i nagrody gry edukacyjne, osobom wyróżnionym  dyplomy , książki a pozostałym uczestnikom dyplomy potwierdzające udział w ortograficznych zmaganiach.

Wszystkim uczestnikom podziękowano za udział w konkursie, zachęcając jednocześnie do wzięcia udziału w zmaganiach z ortografią w następnym roku szkolnym.

Koordynatorzy szkolni i nauczyciele, za wspaniałe przygotowanie uczestników do konkursu i jego koordynowanie na terenie macierzystych szkół otrzymali podziękowania.

Nagrody zostały  ufundowane przez Radę Rodziców ZSP nr 4 ,Firmę  „Jarmal” Woman Studio Urody Patrycja Perzyna Rybnik   oraz  organizatorki konkursu.