,, Wszystkie Kolory Świata''

2022-03-23

Uczniowie i rodzice pomagają dzieciom z Afryki

„Wszystkie Kolory Świata” to wyjątkowa akcja edukacyjno-pomocowa UNICEF Polska, która już po raz szósty została przeprowadzana w polskich placówkach edukacyjnych. Celem projektu było kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Akcja ta uświadamia również, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, lecz także przyjemne. Projekt wspiera  Majka Jeżowska, Ambasador Dobrej Woli Unicef Polska. Uczniowie naszej szkoły, szczególnie klas siódmych i ósmych chętnie wzięli udział w tym projekcie.

Koordynator projektu – pani Sabina Ficek zaznajomiła społeczność szkolną z  celami i etapami realizacji projektu. Ważnym zadaniem było uszycie maskotki – laleczki Część uczniów przychodziła do świetlicy szkolnej i pod okiem nauczyciela koordynatora tworzyli laleczki. Młodsi uczniowie, z klas 1-3 też dołączyli do działań projektowych i szyli swoje małe maskotki.  Rodzice także bardzo chętnie pomagali swoim pociechom. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością i dali upust swojej wyobraźni, wcielając się w rolę artystów oraz kreatorów mody. W sumie uszyli 23 lalki, a każda z nich była inna i  niepowtarzalna. Przez cały okres trwania projektu, skończone laleczki były wystawione na korytarzu szkolnym, gdzie rodzice i uczniowie mogli je podziwiać, a zarazem wybrać lalkę dla siebie, ponieważ kolejnym etapem realizacji projektu było przeprowadzenie licytacji.

Z powodu obostrzeń nie zorganizowano licytacji w szkole, tylko wszystko odbyło się online. Koordynator wykorzystał kwestionariusz googla, ze zdjęciami wszystkich lalek, na którym chętne osoby licytowały laleczki. Wspólne zdjęcie laleczek i wygenerowany kod QR umieszczono na dużych plakatach, które zawieszono w różnych miejscach w Golejowie - dzielnicy Rybnika. Dodatkowo wszyscy rodzice otrzymali maila z informacją i linkiem do licytacji, projekt promowano również w mediach społecznościowych.  Z powodu wybuchu wojny na Ukrainie, część rodziców zakupione lalki przekazała  dla dzieci z ukraińskich domów dziecka, które rezydowały w sanatorium w Ustroniu. Było to możliwe  w ramach zbiórki zabawek zorganizowanej przez RODNiIP „WOM” w Rybniku.

W trakcie licytacji zebrano kwotę 1560 złotych, która została przekazana w formie darowizny na konto Stowarzyszenia Unicef Polska, na ratowanie życia dzieci w Afryce.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY I GRATULUJEMY WSZYSTKIM  BIORĄCYM UDZIAŁ W PROJEKCIE!