,,Świetliki’’ zdobywają 3K

2021-10-21

Escape room z doradztwa zawodowego

W ramach   XIII Rybnickich Dni Kariery ,,świetliki” sprawdzały swoje umiejętności zespołowe w escape room, który miał tytuł „Zdobywamy 3K”- nawiązywał on do Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery pt „Wyprawa na 3K: kariera, kompetencje, kreatywność”.

Świetliki utworzyły zespoły, wybrały swojego szefa, nadały sobie nazwę i zostały zamknięte z wychowawcą w klasie szkolnej, która na chwilę stała się ich „więzieniem”. Zadania były ukryte i zaszyfrowane, a dotyczyły zagadnień z doradztwa zawodowego.  Były tam polecenia matematyczne, z języka angielskiego, z logicznego myślenia i czytania ze zrozumieniem. W zaciemnionej sali brzmiała muzyka i odmierzany był czas na dużym ekranie, co stanowiło utrudnienie w zabawie. To musiało wzbudzać emocje i taki właśnie był zamiar, aby dzieci ćwiczyły kompetencje transferowalne, takie jak: praca w zespole, zarządzanie czasem, zaufanie, działanie pod presją czasu, logiczne myślenie, odczytywania kodów, rebusów i map. Zabawa przy tym była przednia! Powinnością szefa było zlecanie zadań innym – w tym musiał pomagać wychowawca, ale to było ich pierwsze doświadczenie, więc trzeba ćwiczyć dalej, aby uczniowie nabywali kompetencje zarządzania, które są konieczne w pracy.

W zabawie wzięło udział 6 zespołów. Najlepszy zespół, któremu odszukanie, odczytanie zadań i ustalenie kodu do drzwi zajęło tylko 20 minut, to zespół klasy 2A w składzie: Maja Ślosarczyk, Hania Kuźnik, Igor Sokołowski, Oskar Sładek, Tobias Kudzia. Drużyna świetnie współpracowała i to dało efekt.

Drugie miejsce z czasem 21 minut zdobyły drużyna z klasy IA, a trzecie miejsce z czasem 22 minuty uzyskała drużyna z klasy IIIA. Szczególne brawa należą się pierwszakom, którzy świetnie pracowali powtarzając hasło: „Słuchajcie musimy współpracować”.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, słodycze i nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Rybnika, Radę Rodziców i Dyrektora RODNiIP „WOM” w Rybniku.