Miejski Konkurs Ortograficzny ,, Mistrz Ortografii''

2021-05-06

Ortograficzne zmagania uczniów klas II i III

„Źle mówić lub pisać, to znaczy

krzywdzić swoją mową wszystkich,

którzy ją budowali”

Janusz Korczak

W dniu 26 marca w naszej szkole odbył się Miejski Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii” dla uczniów klas II i III szkół podstawowych. W konkursie wzięli udział uczniowie z dziewięciu rybnickich szkół: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 , Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7  , Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 12, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 14 , Szkoły Podstawowej nr 13 , Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 36 oraz Zespołu  Szkolno-Przedszkolnego nr 4. Do miejskiego etapu konkursu przystąpiło 27 uczniów, którzy najpierw musieli przejść eliminacje szkolne - wykazać się poprawną pisownią i znajomością zasad ortograficznych. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią szkoły biorące udział w konkursie zorganizowały pisanie dyktanda w swoich placówkach. Koordynatorzy ze szkół zgłoszonych do konkursu we własnym zakresie wyłonili trzech finalistów, którzy następnie reprezentowali szkołę w Miejskim Konkursie Ortograficznym „Mistrz Ortografii”. W dniu 26 marca do szkół biorących udział w konkursie został przesłany drogą mailową tekst dyktanda. Następnie uczniowie  napisali dyktando, a nauczyciele koordynatorzy przesłali skany ich prac do naszej placówki .

W czasie konkursowych zmagań uczniowie mogli w praktyce wykorzystać wiadomości z zakresu ortografii oraz interpunkcji. Rywalizacja była zacięta i  zakończyła się zwycięstwem następujących uczniów:

I miejsce i tytuł "Mistrza Ortografii" dla klas II i III szkół podstawowych zdobył uczeń Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 12 w Rybniku Ignacy Wojaczek ,

II miejsce i tytuł „Wicemistrza Ortografii” otrzymali:Tomasz Betlej - Szkoła Podstawowa nr 13 ,  Jan Figiński  - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 14 ,  Stanisław Bugiera  - Szkoła Podstawowa nr 13 ,

III miejsce zajęli : Agata Podleśny  - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 12, Maria Petter -  Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7, Olga Reś -  Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4.

Wyróżnienia otrzymali :  Liliana Niedobecka - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4,  Alina Kapol -  Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 11,  Aleksander Warzecha -  Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 .

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc i wyróżnień będą reprezentować Rybnik w III etapie – konkursie  wojewódzkim. Organizatorzy konkursu przygotowali laureatom konkursu dyplomy i nagrody książkowe, a pozostałym uczestnikom upominki i dyplomy potwierdzające udział w ortograficznych zmaganiach. Nauczycielom, którzy przygotowali uczniów  do konkursu również wręczono podziękowania,  gdyż   wymagało to  od nich systematycznej i wytrwałej pracy, która w finale przyniosła znakomite rezultaty i pozwoliła na odniesienie sukcesu.

Wszystkim laureatom gratulujemy sukcesu, a uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, zachęcając jednocześnie do wzięcia udziału w zmaganiach z ortografią w następnym roku szkolnym.

Organizatorkami konkursu były panie: mgr Janina Rojczyk , mgr Patrycja Mrozek, mgr  Małgorzata Sługa, zaś  autorką tekstu dyktanda mgr Joanna Zawadzka.

Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata

Ulubiona córka stróża, rezolutna Róża, ukochała lato. Chciała jednak, by upały już w kwietniu bywały. Uszyła z jedwabiu sukienkę różową i przed lustrem przymierzała swą sukienkę nową. Późny wieczór był cieplutki . Róża prasowała cieniutką bluzeczkę i spódnicę w łódki. Gdy poranek przyniósł mróz, prószył śnieg, a lód skuł drogi. Róża kurtkę musi ubrać i skórzane obuwie na nogi. Znów już w czwartek po południu słońce mocno grzeje, lecz północny wicher przywlókł zawieruchę i zawieję. Róża ma na buzi ze złości rumieńce, wiatrówkę wyjmuje i parasol trzyma w ręce. Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata. Dziewczynka na pamięć to przysłowie umie, choć mówi, że natury w ogóle nie rozumie.