Świetliki poznają moc pszczół

2021-03-14

Escape room - konkurs

Ecape room to rodzaj gry, w której zespół uczestników wciela się w role i wspólnie poszukuje wskazówek, rozwiązuje zagadki i wykonuje zadania. Uczestnicy zabawy są najczęściej zamknięci w jednym pomieszczeniu i pod presją czasu muszą się z niego wydostać.

Wychowawcy świetlicy przygotowali dla uczniów konkurs zespołowy właśnie w postaci escape roomu. Świetliki utworzyły zespoły, wybrały swojego szefa, nadały sobie nazwę i zostały zamknięte (z wychowawcą) w klasie szkolnej, która na chwilę stała się escape roomem o nazwie „BEE Power”. Zadania były ukryte i zaszyfrowane, a dotyczyły fenomenu pszczół. Były to polecenia matematyczne, z języka angielskiego, z logicznego myślenia i czytania ze zrozumieniem. W zaciemnionej sali brzęczały pszczoły i odmierzany był czas na dużym ekranie. To musiało wzbudzać emocje i taki właśnie był zamiar, aby dzieci ćwiczyły kompetencje, takie jak: praca w zespole, zarządzanie czasem, działanie pod presją czasu, logiczne myślenie, odczytywania kodów i map. Zabawa przy tym była przednia! Zadaniem szefa było zlecać zadania innym – w tym musiał pomagać wychowawca, ale to było ich pierwsze doświadczenie, więc trzeba ćwiczyć dalej, aby uczniowie nabywali kompetencji, które są konieczne w dorosłym życiu. W zabawie wzięło udział pięć zespołów. Najlepsza drużyna, której odszukanie, odczytanie i zapisanie zadań zajęło tylko 28 minut, to zespół dwuosobowy w składzie: Bartosz Bujoczek i Igor Kuźnik. Chłopaki świetnie współpracowali i to dało efekt. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.