2021-02-01

Projekt realizowany przez uczniów i nauczycieli świetlicy szkolnej

Nauczyciele świetlicy i uczniowie klas 1-3 włączyli się w realizację ogólnopolskiego projektu „Być jak Ignacy”. Organizatorem jest fundacja PGNiG , która od wielu lat wspiera działania propagujące naukę, edukację i historię techniki. Celem projektu, skierowanego do dzieci w wieku 7 – 12 lat, jest propagowanie edukacji przyrodniczej opartej na doświadczeniach fizycznych, chemicznych i bezpośredniej obserwacji uzyskanych efektów. Dzięki temu uczniowie, którzy biorą udział w projekcie, poszerzają również swą wiedzę w zakresie polskiej myśli naukowej w bardzo atrakcyjny sposób. W ramach działań, realizowanych od października 2020r., „świetliki” odkrywają tajemnice otaczającego ich świata, angażując w tym celu wszystkie swoje zmysły. Dzięki przeprowadzanym doświadczeniom i eksperymentom uczniowie poznają różne zjawiska fizyczne i chemiczne, jednocześnie przekonując się, że nauka może być fantastyczną zabawą i niezapomnianą przygodą. Taki sposób prowadzenia zajęć wyzwala w ich uczestnikach ogromną aktywność i chęć działania. Pierwszy moduł projektu dotyczył energii. Ta tematyka bardzo zainteresowała dzieci, szczególnie przypadła im do gustu postać Ignacego Łukasiewicza, więc postanowiły przygotować krótkie przedstawienie na temat jego życia i działalności. Wychowawcy wraz ze świetlikami pochłonięci zgłębianiem tajników chemii i fizyki przygotowali doświadczenia, które przyniosły im dużo to frajdy i zabawy. Pod czujnym okiem nauczycieli, z niezwykłą uwagą i starannością wykonywali oni proste doświadczenia: lawa wulkanu, krystalizacja soli, wędrująca woda, tęcza na talerzu, gasnące świeczki, dmuchanie balonów za pomocą sody i octu. Uśmiech na twarzach i okrzyki radości były dowodem na to, jak bardzo podobały im się takie zajęcia. Uczestnicy projektu biorą także udział w ogólnopolskiej rywalizacji o tytuł „Naukowej Szkoły Ignacego”. Mamy nadzieję, że uda się go zdobyć naszej szkole.