Mikołajki w Świecie Techniki

2019-12-08

Wycieczka klas siódmych i klasy czwartej do Ostrawy

Jak wygląda wnętrze naszego ciała? Co poczujemy, kiedy wejdziemy do muszli ślimaka?  Czy laser może zastąpić gitarę elektryczną?  Odpowiedzi na te i inne naukowe pytania czekały na uczniów naszej szkoły w Dolnych Witkowicach. Do Świata Techniki w czeskiej Ostrawie wybrały się 6 grudnia obie klasy siódme oraz klasa czwarta. Już na samym początku zwiedzania wielkie wrażenie zrobiły na uczniach pozostałości dawnej huty żelaza oraz nowoczesny gmach parku naukowego. Następnie w towarzystwie przewodnika mówiącego w języku polskim zobaczyliśmy trzy duże ekspozycje: Świat Cywilizacji, Świat Nauki i Odkryć, Świat Przyrody. Tam uczniowie empirycznie poznawali prawa rządzące otaczającą nas rzeczywistością. Odkrywali między innymi, jakie skutki może wywoływać dźwięk o różnych częstotliwościach, poznawali anatomię człowieka i dowiadywali się,  jak powstaje energia. Nie zabrakło informacji dotyczących recyklingu i ochrony środowiska.  Był też specjalny pokaz doświadczeń chemicznych. Natomiast projekcja filmu 3D pokazała im oceaniczną faunę i florę. W ten sposób  nasi uczniowie spędzili mikołajki – bardzo wiele się nauczyli, przy tym doskonale się bawiąc.