Od paprotki do węgielka

2019-11-28

Czwartoklasiści na lekcji regionalizmu w Osinach

Uczniowie klasy 4A odwiedzili Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach - Osinach. Uczestniczyli w lekcji regionalizmu pt. „Od paprotki do węgielka”. Zapoznali się z ciężką pracą  górnika oraz  jego ubiorem odświętnym i tym do pracy. W tym czasie kiedy chłopcy „zwozili węgiel”, dziewczynki przygotowywały dla nich poczęstunek – chlyb z ōmastōm. Wspólnie zaśpiewali „Karolinkę”, a potem chłopcy dostąpili zaszczytu dołączenia do braci górniczej, poprzez  tradycyjne pasowanie na górnika uderzeniem szpadą górniczą po ramieniu. Z uwagą wysłuchali legendy o górniku Wojtku, bardzo dobrym i biednym człowieku, któremu Skarbnik w postaci myszki pomógł znaleźć węgiel. Nie lada atrakcją było spotkanie w piwnicy samego Skarbnika. Uczniowie wyjazd ten na pewno zapamiętają, zwłaszcza, że na Śląsku za niedługo obchodzony będzie Dzień Górnika.