Trzecioklasiści na grubie

2019-05-04

Wycieczka do KWK Chwałowice

3 kwietnia uczniowie klasy III pojechali na wycieczkę do kopalni KWK Chwałowice. Dzieci miały okazję poznać ciężką i trudną pracę osób zatrudnionych pod ziemią. Uczniowie wraz z Panem, który prowadził wycieczkę, przeszli drogę, jaką każdy górnik przechodzi codziennie, idąc na szychtę. Przekonali się, jak wygląda górnicza szychta i w jakich warunkach wydobywa się węgiel. Mogli zobaczyć też sprzęt, jakim pracują górnicy i dowiedzieli się, co oznaczają kolory hełmów noszonych przez górników dla bezpieczeństwa. Dużym zainteresowaniem cieszył się strój roboczy górnika, jak również odświętny mundur, jaki nosi się podczas ważnych uroczystości. Na uczniach bardzo duże wrażenie wywarła winda, którą górnicy zjeżdżają pod ziemie wydobywać węgiel. Wycieczka bardzo się podobała trzecioklasistom. Być może oni też będą kiedyś pracować na grubie.