2019-03-22

Wiosenny przemarsz klas I - III

W czwartek klasy I-III uroczyście powitały Pierwszy Dzień Wiosny! Jednym z polskich zwyczajów jest przygotowanie słomianej kukły  - Panny Marzanny, którą zrobiła klasa III, a klasy I i II wykonały piękne wiosenne kwiaty i słoneczka. Uczniowie udali się na przemarsz, aby powitać wiosnę do Grabowni, gdzie spotkali się ze strażakami i obejrzeli wóz strażacki, a Pani bibliotekarka opowiedziała im o obrzędach dotyczących wiosny i przeczytała krótkie wiosenne wierszyki.  W trakcie przemarszu dzieci śpiewały wiosenne piosenki i wręczały napotkanym przechodniom piękne słoneczka i kolorowe kwiaty. Zimę pożegnano słowami : „Marzanno , Marzanno Ty zimowa Panno Ciebie pożegnamy , wiosnę powitamy” . Kiedy wypędziliśmy zimę, wprowadziliśmy wiosnę w postaci zielonej gałązki. Potem z udekorowanym „gaikiem-maikiem” uczniowie radośnie wrócili do szkoły. Po powrocie dzieci zapowiedziały, że nikt już nie będzie tęsknić za zimą!