TYDZIEŃ ŚLĄSKI - spotkanie ze śląską gospodynią

2024-03-19

We wtorek 19 marca nasze przedszkole odwiedziła pani Janina Rojczyk, która jako śląska gospodyni opowiedziała nam o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych na terenie Śląska – od Niedzieli Palmowej, kiedy to święcono palmowe gałązki czyli kocianki, poprzez Wielki Tydzień ( „palenie żuru”, „zawiązywanie dzwonów”, chodzenie z tzw. „klekotkami”, obrzędowe obmywanie się w rzece, robienie małych krzyżyków, malowania „kroszonek”, święcenie ognia, wody i pokarmów), aż po Poniedziałek Wielkanocny, kiedy odbywał się tzw. „śmiergust”. Pani Janka pokazała nam także jak wygląda tradycyjny śląski strój kobiecy oraz opowiedziała jak przygotować prawdziwy śląski obiad czyli rosół z nudlami, kluski z dziurką, modro kapusta, rolada i zołza (sos). Następnie każda grupa „ukulała” kluski, które z wielkim apetytem przedszkolaki zjadły na obiad.