Zajęcia z religii dla dzieci 5 i 6 - letnich

2020-06-16

Szczęść Boże! Moi drodzy za kilka dni będziemy cieszyć się już upragnionymi wakacjami. Przeczytajcie dzisiaj opowiadanie o tym co robił Krzyś w wakacje i komu dziękował za piękny świat, który nas otacza.

MODLITWA

Śpiew: „Sercem kocham Jezusa”. https://www.youtube.com/watch?v=vhiu1I5a_0E

WPROWADZENIE

Przez cały rok uczestniczyliście w spotkaniach katechetycznych, na których poznawaliście dobrego Boga Ojca i Jego Syna – Jezusa. Teraz czas odpocząć. Potrzebujecie dużo sił, aby po wakacjach wrócić do przedszkola i szkoły.

Opowiadanie pt. „Wakacje Krzysia”.

Krzyś jedzie z mamą na wakacje do babci pociągiem elektrycznym, który prowadzi jego tata. Razem z Krzysiem tym samym pociągiem jadą inne dzieci na letni wypoczynek. Wszyscy wsiadają, bo dyżurny ruchu daje już sygnał i pociąg rusza.

– Wesoło podróżować pociągiem – myśli Krzyś – W oknie widać wciąż inny krajobraz: miasta, pola, łąki, lasy, rzeki. Ale oto koniec podróży, pociąg dojeżdża do stacji „Uśmiechnięte wakacje” i zatrzymuje się. Krzyś wraz z mamą wysiadają i idą do domu babci. Wkrótce i wy, podobnie jak Krzyś, pojedziecie na wakacje, niektórzy z was pociągiem, inni autobusem lub samochodem. Dzisiaj pojedziemy pociągiem razem z Krzysiem na wieś do babci. Krzyś jest już na podwórzu przed domem babci. Pierwszy wita go piesek Burek, który wesoło szczeka i merda ogonem, potem kury i kaczki chodzące po podwórku. Babcia, słysząc głos Burka, wybiegła z domu na powitanie gości. W domu czeka na Krzysia kolacja i ciepłe łóżko. Po pacierzu zasypia bardzo szybko. Rano budzi go słonko, pianie koguta i szczekanie Burka. Krzyś ubiera się szybko, mówi pacierz i zbiega na śniadanie. Po śniadaniu zabiera piłkę i razem z mamą idzie do lasu i nad rzekę. Krzyś przeżywa na wakacjach dużo radości. Śpiewa, skacze, biega, bawi się piłką, kąpie w rzece, opala się na słońcu. Gdy Krzyś cieszy się słońcem, rzeką, lasem, łąką, mama mówi: – Krzysiu! Wspaniały i kochający jest dla nas Pan Bóg, który przygotował nam tak piękne i radosne wakacje. – Tak mamusiu – mówi Krzyś – Wspaniały jest Pan Bóg, który dał nam słońce, las, rzekę, łąki, i ptaki śpiewające.

ROZWINIĘCIE

Pan Bóg pragnie, aby każdy po pracy mógł odpocząć.

Odczytanie tekstu z Pisma Świętego. „A gdy Bóg ukończył w dniu szóstym swe dzieło, nad którym pracował, odpoczął dnia siódmego po całym swym trudzie, jaki podjął. Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym; w tym bowiem dniu odpoczął po całej swej pracy, którą wykonał stwarzając” (Rdz 2,2-3).

– Co Pan Bóg uczynił siódmego dnia tygodnia?

– Jakim dniem ustanowił siódmy dzień tygodnia?

– Jak nazywamy siódmy dzień tygodnia?

Podczas odpoczynku nie możemy zapominać o Panu Bogu. W czasie waszych wakacji, wyjazdów, na pewno niektórzy z was będę w takim miejscu, gdzie wśród pięknych gór, czy innego krajobrazu znajdować się będzie kościół. Podczas wakacji należy pamiętać, żeby w każdą niedzielę uczestniczyć we Mszy Świętej i codziennie modlić się rano i wieczorem. Wszystko, co nas otacza: drzewa, las, ptaki, kwiaty, łąka, woda, słońce mówi nam i przypomina o Bogu. To wszystko jest Jego darem dla nas. Cały piękny świat Bóg przygotował i ofiarował każdemu z nas. Kto w czasie wakacji pamięta o Bogu, gdy podziwia wspaniałe dzieła Boże, ten postępuje tak, jak chce tego Pan Bóg.

ZAKOŃCZENIE

Powiedzmy teraz Panu Bogu, że cieszymy się i dziękujemy Mu za wakacje, którymi wkrótce będziemy się cieszyć.

Dzieci powtarzają słowa modlitwy.

Wspaniały jesteś Boże w szumie lasu,

Wspaniały jesteś Boże w szumie wody,

Wspaniały jesteś Boże w blasku słońca,

Wspaniały jesteś Boże w powiewie wiatru,

Wspaniały jesteś Boże w śpiewie ptaków.

Praca plastyczna: Spróbuj teraz narysować i pokolorować ilustrację, na której wypoczywasz w górach, nad morzem, nad jeziorem lub  u dziadków, kuzynostwa. Nie zapomnij narysować  pięknego krajobrazu oraz kościoła lub kapliczki, które będą przypominać Ci o obecności Pana Boga.

Z Panem Bogiem.