Zajęcia z religii dla 5 i 6-latków

2020-05-26

Moi rodzice są wspaniali,

bo miłość Bożą w serce me wlali.

Szczęść Boże!

Witajcie kochani! Dzisiaj mamy wspaniały dzień 26 maja czyli DZIEŃ MAMY. Ten dzień jest wyjątkowy dla każdej Mamusi, ale nie zapomnimy również o naszych Tatusiach. Dlatego na początku podziękujemy Panu Bogu za to, że dał nam wspaniałych rodziców i opiekunów.

1. Przywitanie i modlitwa

Dobry Boże, dziękujemy Ci za naszych rodziców i opiekunów.

Dziękujemy za to, że nas kochają i otaczają nas swoją opieką.

Dziękujemy Ci, Boże, za to, że nas wychowują. Amen.

2. Wprowadzenie w temat

Dziś na katechezie porozmawiamy o naszych rodzicach i opiekunach. Zbliża się ich święto. Zastanówmy się nad tym, co dla nas robią i za co chcielibyśmy im podziękować.

Moja mama jest najlepsza z wszystkich mam,

A mój tata to jest mądry, że ho, ho,

W kuchni w mig cieknący kran naprawi,

krzesło sklei i wybłyszczy każde szkło.

Powiedzcie teraz mamusi i tatusiowi co według was robią najlepiej na świecie i podziękujcie im za to.

3. Opowiadanie

Posłuchajmy rozmowy Kasi z babcią. Kasia także zastanawiała się nad tym, jacy wspaniali są rodzice.

Rodzice”

– Wiesz babciu, zastanawia mnie, dlaczego nasi rodzice są przy nas tacy duzi. Dlaczego mój

tata jest taki wysoki i potężny. Zawsze, gdy gramy w warcaby, musi uklęknąć. Gdy zaś tuli

mnie do snu, musi się zwijać w kłębek.

– Kasiu, tata musi być duży, byśmy przy nim czuli się bezpiecznie. Zresztą powiedz mi,

gdyby nie był taki duży, to na kogo patrzylibyśmy, zadzierając w górę głowę?

– Dobrze babciu, zgadzam się z Tobą, ale nie rozumiem, czemu ma takie duże i silne ręce?

Mama ma mniejsze, a potrafi nimi zrobić o wiele więcej rzeczy.

– To prawda, olbrzymim rękom taty trudniej zawiązać ci kokardę, zapiąć lub odpiąć guzik,

zapleść warkocz albo wyjąć drzazgę z palca, ale za to są wystarczająco duże, by wszystko naprawić,

podnieść cię do góry i pomieścić to, co może znaleźć w twojej kieszeni, a jednocześnie

wystarczająco małe, by pogłaskać cię po głowie.

– Masz rację babciu, coraz lepiej rozumiem, czemu nasi rodzice są tak inni niż my.

– A zauważyłaś, że mamusie, mimo że mają jedną parę oczu, to zachowują się tak, jakby

miały trzy pary? Jedna para, którą widzą wszystko przez zamknięte drzwi, zamiast pytać: „Dzieci,

co tam wyprawiacie?”. Drugą parę ma z tyłu głowy i widzi to, czego nie powinna oglądać, ale

o czym koniecznie musi wiedzieć. I jeszcze jedną parę, gdy po kryjomu przesyła nam spojrzenie,

kiedy wpadniemy w kłopoty: „Rozumiem to i kocham cię”.

– Babciu, dobry Bóg dał nam wspaniałych rodziców. Tata ma silny i budzący zaufanie głos.

Jego oczy, które wszystko widzą, pozostają spokojne i wyrozumiałe. Mama zaś umie pocałować

w taki sposób, że jej pocałunek leczy wszystko – od bolącej nogi aż po złamane serce...

– Tak Kasiu, masz wspaniałych rodziców. Powinnaś im bardziej okazywać miłość. Jak myślisz,

co możesz zrobić, żeby poczuli, że ich kochasz i że są dla Ciebie bardzo ważni?

Święta rodzina czyli: Jezus, Jego mama Maryja i opiekun Józef pokazują nam jak mają wyglądać nasze rodziny. Pan Jezus miał dość trudne dzieciństwo. Urodził w ubogim żłóbku w Betlejem, potem z powodu prześladowań Heroda Maryja wraz z Józefem i małym Jezusem musieli uciekać do Egiptu. Warunki życia w obcym kraju na pewno były bardzo skromne. Dopiero po kilku latach wrócili do Nazaretu i tam zamieszkali. Pomimo zewnętrznych trudności, Pan Jezusa miał największy skarb – kochającą Rodzinę. Zawsze mógł liczyć na Maryję i Józefa. Oni opiekowali się Nim, byli z Nim w radościach i trudnych chwilach życia. Św. Józef – opiekun Pana Jezusa troszczył się o Jego bezpieczeństwo, zapewniał warunki materialne swojej rodzinie.

4. Modlitwa

Prosimy Cię, dobry Jezu daj naszym rodzicom siłę do pracy, abyśmy swym zachowaniem sprawiali rodzicom radość i by nasza rodzina stawała się podobna do Świętej Rodziny.

6. Piosenki

Na zakończenie posłuchajcie piosnek o mamusi i tatusiu.

Arka Noego & Przyjaciele - Kocham Cię Mamo

Arka Noego - Najlepszy na Świecie