Zajęcia z religii dla 6-latków

2020-05-12

SPRAWIAM RADOŚĆ LUDZIOM I JEZUSOWI

Witam Was kochani!

Jeśli pamiętacie piosnkę „Sercem Kocham Jezusa” to spróbujcie zaprosić kogoś do wspólnego zaśpiewania tej piosenki na początku dzisiejszej katechezy.

Sercem kocham Jezusa,

Zawsze będę Go kochał,

On pierwszy ukochał mnie.

Śpiewaliśmy o tym, że kochamy dobrego Jezusa. On też nas bardzo kocha.

W czasie chrztu św. Jezus przyłączył nas do siebie. Od tego momentu jesteśmy Jego uczniami. Jezus pragnie, abyśmy kochali Boga i innych, tak jak On nas kocha. Możemy okazać miłość drugiemu człowiekowi, kiedy mu pomagamy. Nasza pomoc sprawia radość innym, ale i my, kiedy pomagamy innym, odczuwamy radość.

Opowiadanie

Posłuchajcie opowiadania z życia Kasi i Marka.

Kasia i Marek uczniami Jezusa

Bardzo lubię katechezy. Pani rozmawia z nami o Bogu i śpiewa z nami radosne piosenki. Dowiedzieliśmy się już, że jesteśmy uczniami Jezusa, dlatego zawsze staramy się tak postępować, aby sprawiać Mu radość. Gdy modlimy się w sali, to składamy starannie ręce i w skupieniu wypowiadamy słowa modlitwy.

Wczoraj pani katechetka zapytała nas:

– W jaki sposób uczeń Jezusa może sprawić radość ludziom?

Pierwsza podniosłam rękę i powiedziałam:

– Pewnego dnia moja koleżanka Karolina zapomniała farbek i bloku rysunkowego, a właśnie rozpoczynaliśmy malować kwiaty. Karolina była bardzo smutna. Wtedy powiedziałam: «Nie martw się, Karolinko, ja ci pożyczę kartki i razem będziemy korzystać z moich farb». Karolina uśmiechnęła się do mnie radośnie i podziękowała mi.

Pani katechetka powiedziała:

– Gratuluję ci, Kasiu. Zachowałaś się jak prawdziwy uczeń Jezusa. Mam nadzieję, że wszystkie dzieci umieją zachowywać się w podobny sposób.

Następnie pani zadała drugie pytanie:

– Jak uczeń Jezusa może sprawić radość Jezusowi?

Wtedy do odpowiedzi zgłosił się Marek i powiedział:

– W sobotę bardzo długo grałem z kolegami w piłkę nożną, a wieczorem poszedłem jeszcze z rodzicami do babci. W niedzielę rano, gdy wstałem, bardzo bolały mnie nogi. Wtedy tata powiedział, abym szybko zjadł śniadanie, ponieważ wkrótce wychodzimy na Mszę Świętą.

Pomyślałem, jak daleka jest droga do kościoła, a także o tym, jak bardzo bolą mnie nogi po wczorajszym wysiłku. Postanowiłem jednak zachować się jak prawdziwy uczeń Jezusa: zjadłem szybko śniadanie i razem z rodzicami poszedłem bez marudzenia do kościoła.

Pani pochwaliła zachowanie Marka i powiedziała:

– Uczeń Jezusa powinien zawsze wybierać dobro, a unikać zła.

Na zakończenie katechezy pani nauczyła nas przykazania miłości Boga i bliźniego.

Pytania do opowiadania

– Jak zachowuje się podczas modlitwy uczeń Jezusa?

– Jak Kasia sprawiła radość swojej koleżance?

– W jakiej sytuacji Marek zachował się jak uczeń Jezusa?

– Jakiego przykazania nauczyła dzieci pani katechetka?

Przykazanie miłości nazywane jest najważniejszym przykazaniem, ponieważ uczy nas, jak kochać Boga i innych ludzi. Kochani teraz postarajcie się powtórzyć za osobą, która z wami pracuje przykazanie miłości.

BĘDZIESZ MIŁOWAŁ PANA BOGA SWEGO

Z CAŁEGO SERCA SWEGO, (…)

ZE WSZYSTKICH SIŁ SWOICH,

A BLIŹNIEGO SWEGO JAK SIEBIE SAMEGO.

Kochać Boga z całego serca oznacza zawsze o Nim pamiętać, często z Nim rozmawiać na modlitwie. Z radością słuchać Jego słów i wypełniać je. Kochać Boga ze wszystkich sił oznacza, że powinniśmy kochać Boga najmocniej jak umiemy. Nawet gdy jesteśmy zmęczeni, staramy się Mu służyć i oddawać cześć.

Dzisiaj kochani chciałam Wam podarować odznakę Ucznia Jezusa. Dodaję ją jako załącznik, możecie wydrukować, pokolorować dla siebie ale możecie również zrobić jeszcze jedną i podarować komuś bliskiemu. Odznakę możecie również zrobić samodzielnie, żeby nie trzeba było drukować.

Pozdrawiam Was serdecznie i już za Wami tęsknię, pani Ewelina.