Zajęcia z religii dla dzieci 5 i 6-letnich

2020-04-28

Pismo Święte

W niedzielę 26 kwietnia rozpoczął się Tydzień Biblijny. Zachęcam Was serdecznie Drogie Dzieci do przypomnienia sobie kilku informacji na temat Pisma Świętego.

1. Opowiadanie. Posłuchajcie, o jakiej wiadomości dowiedziała się w przedszkolu Julka. Pismo Święte – list od Boga Dzisiaj w przedszkolu pani katechetka opowiedziała dzieciom niezwykłą historię o tym, że dawno temu, kiedy Jezus chodził po ziemi i nauczał, rodzice przyprowadzali do Niego swoje dzieci, które chciały być blisko Jezusa. Pani powiedziała, że tę historię można przeczytać w liście, jaki Bóg zostawił ludziom, i pokazała dzieciom grubą księgę. – Ale przecież to jest książka – zauważył Kacper. – Tak – powiedziała pani - Bóg ma tak dużo do powiedzenia ludziom, że nie zmieściło się to w krótkim liście. Dał nam więc bardzo gruby list, który nazywamy Pismem Świętym. Wszystkie dzieci były bardzo ciekawe, co jeszcze Bóg przekazał w swoim liście. Pani pozwoliła każdemu potrzymać księgę i zajrzeć do środka, ale nikt z przedszkolaków nie umiał jeszcze czytać. Pani poradziła więc dzieciom, aby poprosiły w domu rodziców o przeczytanie fragmentu Pisma Świętego. Gdy tylko Julka wróciła do domu od razu zapytała tatę: – Tatusiu, czy my mamy w domu Pismo Święte? – Oczywiście – odpowiedział tata – stoi na półce, obok innych książek. Przynieś je, na pewno bez problemu je znajdziesz. Dziewczynka pobiegła szybko do pokoju i bez trudu poznała grubą księgę, podobną do tej, jaką pokazywała pani w przedszkolu. Kiedy ją przyniosła, tata wziął Julkę na kolana i otworzył księgę. Była trochę zniszczona, tak jakby ktoś wiele razy ją czytał. – To jest niezwykła księga – tłumaczył tata – ponieważ sam Bóg przekazuje w niej swoje słowo, ważne wiadomości, jakie ma dla nas. Julka od razu poprosiła tatę, aby jej coś przeczytał. Tata odczytał ten sam fragment o Jezusie i dzieciach, o którym mówiła pani w przedszkolu. Tata powiedział jeszcze, że nie tylko w domu i w przedszkolu można usłyszeć fragmenty Pisma Świętego. Również w kościele podczas Mszy Świętej czyta je ksiądz albo ministrant. Wieczorem podczas modlitwy Julka podziękowała Bogu za list, który napisał do wszystkich ludzi. Poprosiła Go też, aby mogła jak najszybciej nauczyć się czytać, bo bardzo chciała poznać inne historie, które są opisane w Piśmie Świętym.

2. Pytania, które można zadać dzieciom do opowiadania: – Jak nazywa się księga, którą Bóg dał ludziom? – Co tata opowiedział Julce o tej księdze? – Gdzie możemy usłyszeć fragmenty Pisma Świętego (ilustracje poniżej)?

3. Informacja dla dzieci. Na katechezach w przedszkolu wiele razy korzystaliśmy z Pisma Świętego, zwanego też Biblią. To w nim opisane są wydarzenia związane z Panem Jezusem, Jego narodzeniem, dorastaniem w Nazarecie, cudami i nauczaniem ludzi. Ta część Pisma Świętego nazywa się Nowym Testamentem. Historie, które wydarzyły się zanim urodził się Pan Jezus to historie zawarte w części, która nazywa się Stary Testament. Tam znajdziemy opisy stworzenia świata, historie o Arce Noego, o Mojżeszu, o Dawidzie, który pokonał Goliata i jeszcze o wielu innych bohaterach biblijnych.

4. W ramach dzisiejszej modlitwy zachęcam serdecznie do przeczytania dzieciom wybranego fragmentu Pisma Świętego polecam szczególnie ewangelie. Można również korzystać z ilustrowanej Biblii dedykowanej dzieciom. Po przeczytaniu fragmentu zachęcam do rozmowy na jego temat i zastanowienia się z dziećmi: co ważnego w tym fragmencie Bóg chce nam powiedzieć.

Pozdrawiam serdecznie

Szczęść Boże!

Miasto RybnikMinisterstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Katowicach