Zajęcia z religii dla dzieci 5 i 6 - letnich

2020-04-20

Kochani tej katechezy nie znajdziecie w podręczniku. Chciałam wam dzisiaj opowiedzieć o Miłosierdziu Pana Jezusa. Zawsze tydzień po Wielkanocy czyli w niedzielę, która była wczoraj, przeżywamy Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Spójrzcie na obraz, który jest powyżej i zanim przeczytacie cały tekst, spróbujcie zastanowić się i odpowiedzieć na pytania. Powodzenia!

Pytania do dzieci:

•         Kto jest na obrazie?
  •         Jak wygląda?
  •         Co jest wyjątkowe w tym obrazie? (zwróćmy uwagę na serce Jezusa, z którego wychodzą dwa promienie, jasny i czerwony)

Wiemy już, że gdy Pan Jezus żył na ziemi często pomagał ludziom, uzdrawiał chorych, pomagał potrzebującym pomocy, karmił głodnych i był dobry dla wszystkich ludzi.

Pewnego razu Jezus ukazał się siostrze zakonnej, która miała na imię Faustyna. Jezus wyglądał tak jak na tym obrazie. Jedną rękę miał wzniesioną, jak do błogosławieństwa, a drugą dotykał szaty, z której wychodziły dwa promienie, blady i czerwony.Symbolikę promieni wyjaśnia Pan Jezus mówiąc do Siostry Faustyny: Dz. 130 "...Te dwa promienie oznaczają krew i wodę - blady promień oznacza wodę, która usprawiedliwia dusze; czerwony promień oznacza krew, która jest życiem dusz..." Jezus prosił, by siostra Faustyna powiedziała wszystkim ludziom, że Bóg jest dobry, miłosierny, że kocha wszystkich ludzi, przebacza grzechy, które popełniają, jeśli przepraszają Boga i nie chcą więcej źle czynić. Pan Jezus mówił też, że ludzie mają być dobrzy dla siebie nawzajem tak, jak On jest dobry dla wszystkich ludzi.

My wszyscy mamy naśladować Pana Jezusa, który będąc na ziemi dobrze czynił wszystkim ludziom.

Zachęcam Cię dzisiaj do narysowania serca, które możesz ofiarować Jezusowi, na znak, że pragniesz dobrze postępować wobec rodziców, rodzeństwa, a gdy wrócisz do szkoły także wobec koleżanek i kolegów.

Podczas modlitwy wieczornej pomódl się słowami „Jezu ufam Tobie” – to bardzo krótka modlitwa, do której zachęca nas siostra Faustyna Kowalska. Swoją modlitwę możesz ofiarować także w intencji pielęgniarek, lekarzy, ratowników medycznych i wszystkich osób, które w tym czasie pomagają chorym.

Zachęcam także do wysłuchania piosenki śpiewanej przez dzieci „Jezu ufam Tobie”

Polecam także bajkę, audycję dla dzieci o świętej siostrze Faustynie Kowalskiej

Ciekawostka:

Pierwszy obraz Pana Jezusa został namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego w 1934 roku wg wskazówek świętej siostry Faustyny Kowalskiej  kolejny i chyba najbardziej popularny namalował Adolf Hyła w 1944 i to właśnie ten obraz znajduje się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach.