Zabawy i ćwiczenia dla każdego przedszkolaka

2020-03-17

Drodzy Rodzice i kochane dzieci!

Mamy nadzieję, że wszyscy jesteście zdrowi i spędzacie czas w domu. Nie zapominamy o was w tym trudnym dla nas wszystkich okresie. Przygotowaliśmy dla was zestaw zabaw i ćwiczeń na najbliższe dni, zachęcamy do zainspirowania się. Uważajcie na siebie kochani.

 

                                                         Wychowawczynie

 

 

1. W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH

Nie tylko higiena, ale również aktywność fizyczna jest bardzo ważna w ochronie przed chorobami. Każdego dnia w przedszkolu wykonujemy rozmaite ćwiczenia fizycznie. Może w domu też poćwiczycie razem z dziećmi? Załączamy bardzo fajne narzędzie – koło fortuny, które wylosuje Wam ćwiczenia do wykonania. Myślę, że dzieciom taka forma zabawy może się spodobać .

Losowanie ćwiczeń gimnastycznych: https://damianrudnik.com/wychowanie-fizyczne-w-domu-zagraj-w-gre-przedszkole/?fbclid=IwAR070Z79G0uy7EGg8qz4jzlBCmZlzFK1Gcb-AHFbs0soFUa7LYHdC73k2JU

 

2. PIOSENKI Z RUCHEM I POKAZYWANIEM

Często słyszymy od Was, że dzieci śpiewają w domu piosenki, których nauczyły się w przedszkolu. Załączamy zatem ulubione utwory naszych dzieci – te, które sprawiały im największą frajdę. Każda z tych piosenek jest wzbogacona o pokazywanie lub jakiś ruch – może dzieci Was nauczą, jak się do nich bawimy w przedszkolu? :)

  1.         A ram zam zam – pewnie doskonale znacie :). Dzieci uwielbiają, a jest to dla nich doskonałe ćwiczenie dla sprawności rąk i powtarzaniu sekwencji.https://www.youtube.com/watch?v=HwoXD_RVETg

2. Budujemy ciszę – magiczna piosenka, która pomoże Waszym dzieciom na chwilę się wyciszyć. Możecie jej użyć np. przed czytaniem bajki lub położeniem się wieczorem do łóżka. Dzieci na pewno chętnie nauczą Was, jak do niej pokazujemy.https://www.youtube.com/watch?v=tb5TAMjnNvM

 

3. ĆWICZYMY UMYSŁ

Ćwiczenie umiejętności liczenia, kształtowanie wyobraźni przestrzennej i geometrycznej.

  •             Jeśli dzieciom  znudziły się już klocki, to wystarczy… pudełko zapałek i układanie z nich rozmaitych kompozycji?

 

  •             Motyl –  wydrukujcie dowolnego motylka, ale z powodzeniem można  narysować samemu na kartce proste kontury motyla i małe kółeczka  w środku skrzydeł. Do zabawy można wziąć małe guziki, jakieś  małe koraliki lub pompony, ewentualnie plastelinę. W każdym  kółeczku układamy guziki lub wyklejamy je kawałkami plasteliny –  najpierw na jednym skrzydle. Dziecko próbuje odwzorować to samo na  drugim skrzydełku. Wzory można zmieniać, aż dzieciom się znudzi  :D. Starsze dzieci mogą układać za pomocą pęsety - będzie dodatkowe ćwiczenie sprawności rąk. Na koniec zabawy można motyla pomalować, np. za pomocą palca  moczonego w farbie.
  •             Klamerki do  bielizny – jak najbardziej można użyć je do zabawy. Wystarczy  przygotować kartki, najlepiej z grubszego papieru, np. bloku  technicznego i napisać na nich cyfry od 1 do 10. Dzieci na każdej  kartce przypinają tyle klamerek, ile wskazuje cyfra. Można je  również dobierać kolorami. To nie tylko ćwiczenie matematyczne,  ale i trening rączek.
  •             Sortowanie  nakrętek – wielu z Was zbiera pewnie nakrętki od butelek.  Wykorzystajcie je do zabawy! Można je sortować kolorami,  porównywać, których jest więcej, a których mniej, układać z  nich różne wzory, które dziecko musi powtórzyć. Można z nich  układać cyfry i litery.
  •             Jeśli ktoś by  chciał, to stąd można pobrać ćwiczenia do pisania cyfr po  śladzie:
  •             http://bystredziecko.pl/nauka-pisania-cyferek-dla-dzieci-szablony-z-duza-czcionka/

 

Pomysły, zabawy i zdjęcia pochodzą ze stron:

https://dziecisawazne.pl/sensoryczna-matematyka/

https://dzieciakiwdomu.pl/2016/01/jak-kreatywnie-wykorzystac-plastikowe-nakretki-w-pracy-i-zabawie-z-dziecmi.html

https://eduzabawy.com/pomoce-dydaktyczne/katarzyna-kolodziejska/plansze-matematyczne-z-klamerkami/

https://damianrudnik.com/wychowanie-fizyczne-w-domu-zagraj-w-gre-przedszkole/?fbclid=IwAR070Z79G0uy7EGg8qz4jzlBCmZlzFK1Gcb-AHFbs0soFUa7LYHdC73k2JU

https://mojedziecikreatywnie.pl

http://bystredziecko.pl/nauka-pisania-cyferek-dla-dzieci-szablony-z-duza-czcionka/

 

4. I jeszcze zadanie specjalne dla każdego przedszkolaka:

Zasadź w ziemi z pomocą mamusi lub tatusia dowolną cebulkę i obserwuj jak rośnie. Swoje obserwacje spróbuj narysować - od cebulki do roślinki. Po powrocie do przedszkola przynieś swoją ilustrację wzrostu roślinki.

Życzymy ciekawych i udanych doświadczeń przyrodniczych  i plastycznych. Powodzenia!

Miasto RybnikMinisterstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Katowicach