Historia Szkoły Podstawowej nr 29 w Rybniku-Golejowie                         

       Szkoła w Golejowie powstała w 1788 roku, tj. po wykupieniu „państwa rybnickiego” przez skarb Królestwa Pruskiego. Początkowo nauka nie była obowiązkowa i odbywała się w wolnych pomieszczeniach dworskich. Dopiero w roku 1805 zbudowany został w Golejowie pierwszy budynek szkolny, do którego uczęszczały dzieci z Golejowa, Grabowni, Ochojca i Wielopola wraz z Rybnicką Kuźnią. Kroniki nie przekazują nam nazwisk pierwszych nauczycieli, dopiero dokumenty z 1867 roku podają, że do szkoły uczęszczało 351 uczniów. Kierownikiem był wtedy Emanuel Onderka, autor polsko-niemieckiej czytanki „Przyjaciel dzieci”, którą używano w śląskich szkołach do 1872 roku. W 1911 roku oddano do użytku nowo zbudowaną szkołę w Grabowni, która do 1922 roku była filialną placówką szkoły w Golejowie. Po zmianie państwowości, w 1922 roku, zaczęła funkcjonować w Golejowie szkoła polska. Uczęszczało do niej 157 dzieci, które uczyli: kierownik Alfons Musioł, Marta Onderkówna, Anna Cieglerowa i Władysław Mróz. W tym samym czasie szkoła w Grabowni liczyła przeszło 60 uczniów, a jej pierwszymi polskimi nauczycielami byli Wiktor Poloczek – kierownik i Bożena Kurlus. Po II wojnie światowej kierownikiem szkoły w Golejowie i Grabowni mianowany został Franciszek Hołyński, zaś pierwszą nauczycielką jego żona Zofia. Już 8 kwietnia 1945 roku odbyły się pierwsze zapisy dzieci do szkoły. Zapisanych zostało 235 uczniów z roczników 1931/38, których podzielono na 7 oddziałów. W 1950 roku pracę jako nauczyciele w szkole w Grabowni rozpoczęli Halina i Stanisław Wilczyńscy. Tego też roku kierownictwo szkoły w Golejowie objął Antoni Murlik. Z nowym rokiem szkolnym 1962/63, przy drodze Golejów – Grabownia oddany został do użytku nowy budynek szkolny, który otrzymał imię Leona Kruczkowskiego. Pierwszym kierownikiem placówki był Stanisław Leszczyński, który współpracował z niezapomnianym gronem nauczycielskim w składzie: Józefa Murlik, Ewa Łazarska, Elżbieta Kotula, Anna Szymura i Elfryda Myrwa. W nowej i obszernej szkole uczyły się dzieci z Golejowa i Grabowni. Stare budynki szkolne zaadoptowane zostały na przedszkola. Po przyłączeniu Golejowa do Rybnika w 1977 roku szkoła otrzymała numer 29. Po Stanisławie Leszczyńskim funkcję dyrektora szkoły objął Leon Panic, zaś 1 września 1979 dyrektorem szkoły została Teresa Piekorz - funkcję tę pełniła do 31 sierpnia 1989 roku. W następnych latach dyrektorami szkoły były: w latach 1989 – 1996 - Gabriela Kutzmann, od 1997 do 1998 roku Hanna Paszek, od 1998 roku Bożena Szymura.

       Na inauguracji roku szkolnego - 1 września 1983 roku dyrektor Teresa Piekorz ogłosiła w obecności rodziców powołanie Społecznego Komitetu Budowy Sali Gimnastycznej przy Szkole Podstawowej 29 w Rybniku – Golejowie. Do składu tego komitetu zostali powołani mieszkańcy: Ginter Zaik - przewodniczący, Jerzy Wróbel – zastępca, Stanisław Nieszporek - sekretarz, Urszula Tkocz - skarbnik, zaś w gronie członków znaleźli się między innymi: Teresa Piekorz, Jan Edward Piecha, Tadeusz Gryt i Józef Ibrom. Społeczny Komitet Budowy Sali Gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 29 w Rybniku – Golejowie został zatwierdzony przez Prezydenta Miasta Rybnika dnia 21 marca 1984 roku ( nr OR 0070/3/85). 12 sierpnia 1993 roku komitet został rozwiązany i przekazano inwestycję do użytkowania. Z początkiem roku szkolnego 1994/95 otwarte zostało nowe skrzydło szkoły, w którym mieści się między innymi sala gimnastyczna, biblioteka oraz sale lekcyjne. W związku z wprowadzeniem od roku szkolnego 1999/2000 reformy szkolnej, liczba uczniów w golejowskiej szkole w poważnym stopniu zmalała. Placówka stała się szkołą sześcioklasową. Klasy VII i VIII przejęły utworzone gimnazja. Dzieci naszej szkoły przejęło Gimnazjum nr 4 w Rybnickiej Kuźni. Z dniem 1 września 2003 roku utworzono Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 4, który powstał z połączenia Szkoły Podstawowej nr 29 i Przedszkola nr 33. Dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 zostaje Bożena Szymura (dyrektor SP 29) a wicedyrektorem Łucja Zimoń (dyrektor Przedszkola nr 33). Przedszkole nr 33, do czasu rozbudowy budynku szkoły, pozostaje w swoich starych siedzibach, czyli w budynkach w Golejowie przy ul. Gliwickiej 244 oraz w Grabowni przy ul. Wiktora Poloczka 29. 2 czerwca 2012 roku szkoła otrzymała imię Kawalerów Orderu Uśmiechu. W listopadzie 2018 roku na wniosek radnego Gintera Zaika przy wsparciu dyrektor Bożeny Szymury szkoła została rozbudowana po raz drugi. W nowym budynku znajduje się 7 sal lekcyjnych, pomieszczenia administracyjne i toalety. Wyodrębnione zostało również pomieszczenie dla Rady Dzielnicy z aneksem kuchennym. Budynek jest też przystosowany dla osób niepełnosprawnych – jest winda i podjazd dla wózków. Wykonano również parking i uporządkowano teren. Inwestycja ta była objęta dofinansowaniem z UE.

Szkoła w Golejowie poszczycić się może swymi wychowankami, którzy na stałe wpisali się do historii i dziś spotkać ich można na kartach encyklopedii.


                                                                                                                    

Załączniki:

Decyzja o powołaniu komitetu OR 0070/3/85                                                                              

Pismo do Prezydenta Miasta o rozwiązaniu komitetu w 1993 r.

pdf
plik pdf - 258.3 KB

Historia spisana przez Pana Gintera Zaika

Miasto RybnikMinisterstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Katowicach