Poznaj Polskę, poznaj Kraków!

2023-10-10

Wycieczka uczniów klas 3a i 3b

4 października uczniowie klas 3a i 3b wyruszyli na wycieczkę dofinansowaną przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” do Krakowa. W wycieczce wzięło udział 42 uczniów. Program wycieczki obejmował zwiedzanie  Kopca Kościuszki z otoczeniem oraz wędrówkę drogami Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krakowie.

Na początek uczniowie odwiedzili wystawę stałą „Kościuszko - bohater wciąż potrzebny”. Wystawa ma charakter narracyjny, a jej istotą jest opowieść, która odwołując się do wiedzy, rozumu i zmysłów, posługując się artefaktami jako „aktorami”, wciąga widza w świat bohatera. Zamiast tradycyjnych gablot znajdziemy tu elementy filmu, teatru czy gry komputerowej. Opowieść przewodniczki prowadziła uczniów kolejno przez komnaty wtajemniczenia młodego bohatera w życie, osobisty dramat niespełnionej młodzieńczej miłości, podróż do Ameryki i wojnę o niepodległość w Ameryce, która z młodzieńca czyni osobę dojrzałą. Kolejne sceny zostały zbudowane wokół udziału bohatera w walce w wojnie z Rosją. Punktem kulminacyjnym jest przysięga na rynku krakowskim 24 III 1794 r. i objęcie dowództwa nad powstaniem. Ostatnia część opowieści stanowiła próbę odpowiedzi uczniów na pytanie – Czy taki bohater jest wciąż potrzebny? Po tak ciekawej lekcji uczniowie mieli okazje wejść na Kopiec skąd podziwiali wspaniałą panoramę Krakowa.

Następnie ruszyliśmy w odwiedziny do Smoka Wawelskiego, a potem uczniowie zapoznali się z ważnymi miejscami pobytu Bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego: Muzeum Archidiecezjalnym, najsłynniejszym oknem w Polsce pod adresem – Franciszkańska 3. Oczywiście dzisiaj jest to już miejsce historyczne. Budynek to siedziba biskupów krakowskich, a w czasie pontyfikatu Jana Pawła II i Jego pielgrzymek do Krakowa, miejsce zamieszkania Papieża. W każdym z tych miejsc rozmawialiśmy o historiach związanych z Bł. Kard. Stefanem Wyszyńskim. Na koniec ruszyliśmy obejrzeć Bramę Floriańską, Barbakan, Kościół Mariacki oraz Wawel i Sukiennice. Po ostatnim punkcie naszej wycieczki udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Wycieczka była bardzo udana i na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów.