W domu, w przedszkolu, w szkole z Bogiem

2023-06-07

Podsumowanie projektu

W roku szkolnym 2022/2023 nasi uczniowie brali udział w Ogólnopolskim Projekcie Katechetycznym "W domu, w przedszkolu, w szkole z Bogiem". W ramach projektu zrealizowaliśmy 10 tematów. Podczas zajęć uczniowie w aktywny sposób, wykonując ciekawe zadania, zapoznali się z następującymi tematami:

1. W gronie Aniołów i Archaniołów- Uczniowie klas pierwszych przynieśli swoje obrazki, figurki i inne pamiątki z aniołami, które zaprezentowali w klasie, następnie stworzyliśmy z nich wystawę. Na lekcji dzieci poznały najważniejsze zadania Aniołów i Archaniołów. Przypomnieliśmy modlitwę do Anioła Stróża i poznaliśmy piosenkę "Mam Aniołka". Uczniowie przygotowali również aniołki z papierowych serwetek. Klasa 5 poznała Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała oraz na podsumowanie przygotowała plakaty o wybranym Archaniele, które ozdobiły korytarz szkolny.

2. Śladami wiary naszych przodków- W  listopadzie odwiedziliśmy cmentarz parafialny, pomodliliśmy się za zmarłych i odszukaliśmy grób weterana wojennego.

3. Wszyscy wszystkim ślą życzenia- Uczniowie samodzielnie przygotowali kartki z bożonarodzeniowymi życzeniami i włożyli je do paczek dla seniorów.

4. Pomożemy bo możemy- Uczniowie w naszej szkole bardzo aktywie działają w szkolnym wolontariacie. W ciągu roku szkolnego organizują dużo zbiórek i akcji charytatywnych. Jedna z ostatnich zbiórek to "Paczka dla seniora". Z przyniesionych darów uczniowie zrobili paczki, do których włożyli również samodzielnie przygotowane kartki z życzeniami i dostarczyli je seniorom z naszej parafii.

5. Rekolekcje przeżywamy, w kościele się spotykamy- rekolekcje wielkopostne- Uczniowie naszej szkoły byli bardzo zainteresowani ciekawymi opowiadaniami i bardzo chętnie uczestniczyli w śpiewaniu piosenek. Podsumowując czas rekolekcji, uczniowie narysowali ilustracje do zapamiętanych historii opowiadanych przez księdza rekolekcjonistę.

6. Od śmierci do życia- Przygotowując się do Wielkiego Tygodnia uczniowie wykonywali różne zadania, które przybliżały im znaczenie i przesłanie Triduum Paschalnego. Rozmawialiśmy o wydarzeniach, które miały miejsce w tych dniach, odnosiliśmy je również do obchodów liturgicznych, tworzyliśmy plakaty przedstawiające poszczególne dni, graliśmy w Wiekopostne Trimino.

7. Stąd wyjdzie iskra- Uczniowie obejrzeli film o Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach - z serii "Sanktuaria z Aureolą", zapoznali się z dzienniczkiem siostry Faustyny, porównali również obrazy Jezusa Miłosiernego namalowane przez dwóch malarzy. Na podsumowanie lekcji uczniowie wykonali figurkę Jezusa Miłosiernego.

8. Kolory roku liturgicznego- Uczniowie klasy 3 zapoznali się z okresami roku liturgicznego, samodzielnie przygotowali schemat z podziałem na kolory. W kolejnej części lekcji omawialiśmy bardziej szczegółowo każdy z okresów i każdy uczeń pokolorował własny schemat roku liturgicznego.

9. Królowo Polski- módl się za nami- uczniowie klasy 2 zapoznali się z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej i z jego historią. Jedna z uczennic przyniosła Małego Gościa Niedzielnego, w którym umieszczone były Sukienki Maryi Jasnogórskiej. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie sukienki dla Maryi i napisanie modlitwy.

10. Cudowne rozmnożenie chleba- uczniowie przygotowując się do omawiania tematu przygotowali swoje koszyczki, do których włożyli 2 ryby i 5 chlebów. Kolejny etap to wysłuchanie i omówienie fragmentu Pisma Świętego oraz przedstawienie tego cudu używając przygotowanych pomocy. Na podsumowanie uczniowie obejrzeli fragment bajki "Jezus karmi głodnych”.