Nowe technologie bez tajemnic

2019-06-04

Wizyta ósmoklasistów w Warsztatach Mechanicznych Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej w Rybniku

Uczniowie klas ósmych w ramach lekcji informatyki, ale i doradztwa zawodowego wybrali się w maju na Warsztaty Mechaniczne Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej w Rybniku, aby kształtować świadomość i zainteresowanie nowymi technologiami i dać im możliwość rozwoju, zdobycia nowej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Na początku uczniowie zostali oprowadzeni po wszystkich pracowniach, gdzie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych uczą się zawodu. Ta świadomość nauki w szkolnictwie zawodowym jest bardzo istotna z punktu widzenia późniejszej pracy, ponieważ to w tych zawodach pracownicy są bardzo poszukiwani. Zobaczyliśmy nowoczesne pracownie wyposażone w maszyny i urządzenia, które nie są „zabawkami” ,ale takie same spotkamy w nowoczesnych fabrykach. Widzieliśmy pracownie: budowlaną, elektryczną, elektroniczną, mechaniczną z obróbką ręczną i z frezarkami i tokarkami, spawania MIG, TAG, kuźnię. Największą ciekawość wzbudziła bardzo nowoczesna pracownia CNC i obróbki sterowanej numerycznie, w której nasi uczniowie projektowali breloczki w programie Solid Edge, które później wydrukowali na drukarkach 3D. To była twórcza część projektu, gdzie podopieczni musieli wykazać się kreatywnością i sprawną ręką w rysunku technicznym. Poprzez takie zajęcia młodzi ludzie mogą się przekonać, iż komputer to nie tylko narzędzie rozrywki, ale także narzędzie pracy. Dzięki niemu człowiek jest wstanie zaprojektować, zbudować oraz zaprogramować co tylko zechce. Tylko trzeba chcieć.