Wielka Liga Czytelników- zaproszenie do udziału

2022-10-29

Drodzy Rodzice

Nasze Przedszkole w bieżącym roku szkolnym zamierza uczestniczyć w VI Ogólnopolskim Konkursie Wielka Liga Czytelników dla przedszkoli.

Głównymi celami konkursu jest:

• kształtowanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci
  • promocja czytelnictwa
  • tworzenie społeczności aktywnych czytelników;
  • wzmacnianie wychowawczej roli rodziny oraz integracja międzypokoleniowa poprzez wspólne czytanie literatury;

Projekt w przedszkolach przebiega w dwóch etapach:

1. Etap pierwszy (20.10.2022 r. – 31.03.2023 r.): czytanie 5 książek z listy konkursowej w domu przez dzieci i ich rodziny oraz uzupełnianie Pamiętnika Młodego Czytelnika. Etap składa się z następujących działań:

• Wypełnienie przez rodzica/opiekuna prawnego formularza zgłoszeniowego i przekazanie Koordynatorowi Placówki
  • Dzieci rejestrowane są do konkursu przez Koordynatorów Placówek na podstawie zgłoszenia udziału w konkursie zawierającego zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz wizerunku uczestnika konkursu, podpisanego przez rodzica/opiekuna dziecka/ucznia. Warunkiem udziału dziecka/ucznia w konkursie jest podanie indywidualnego adresu e-mail, koniecznego do aktywacji konta uczestnika.
  • Udostępnienie uczestnikom Pamiętnika Młodego Czytelnika. Pamiętnik to podstawowe narzędzie konkursu – jest to książeczka do rodzinnego uzupełniania na podstawie przeczytanych książek. Możliwe jest utworzenie własnej wersji Pamiętnika.
  • RODZINNE CZYTANIE – czytanie dziecku przez rodzica/opiekuna 5 dowolnych książek z listy konkursowej
  • Rozmawianie z dzieckiem na temat treści oraz odbioru książki przez dziecko (np. ulubiona postać, ulubione wydarzenie).
  • Tworzenie przez dziecko w Pamiętniku Młodego Czytelnika rysunku do każdej z 5 przeczytanych książek oraz uzupełnienie przez rodzica/opiekuna opisu książki na podstawie rozmowy z dzieckiem.
  • Przekazanie Koordynatorowi Placówki wypełnionego Pamiętnika Młodego Czytelnika.
  • Sprawdzenie Pamiętnika, zaliczenie sprawności i wpisanie punktów na platformie WLC przez Koordynatora Placówki. Za jeden opis książki z rysunkiem przyznaje się jedną sprawność. Warunkiem ukończenia projektu jest zdobycie minimum pięciu sprawności.
  • Po sprawdzeniu Koordynator Placówki zwraca Pamiętnik rodzicowi/opiekunowi.

2.Etap drugi (kwiecień-czerwiec 2023 r.) – wyróżnienie przez Koordynatora Placówki uczestników z kompletem minimum pięciu sprawności. Wręczenie dyplomów Aktywnego Czytelnika uczestnikom, którzy prawidłowo wypełnili Pamiętnik Młodego Czytelnika.

Lista książek konkursowych zawiera 161 pozycji, po zebraniu deklaracji uczestnictwa zostanie ograniczona do 20 pozycji, z których każdy uczestnik wybierze minimum 5 do przeczytania i wypełnienia Pamiętnika.

Prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwaw konkursie w terminie do 10 listopada.

Serdecznie zapraszam do udziału w Konkursie.