Pasja, profesja, powołanie

2019-11-03

Rybnickie Dni Kariery w naszej szkole

„PASJA, PROFESJA, POWOŁANIE…” - pod takim hasłem odbywały się w dniach od 21-25.10.2019 XI Rybnickie Dni Kariery pod patronatem Prezydenta Miasta Rybnika Piotra Kuczery organizowane w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Organizatorem przedsięwzięcia jest Rybnicka Platforma Poradnictwa Zawodowego. Już trzeci raz nasi uczniowie i przedszkolaki uczestniczyli w tym wydarzeniu.  W poniedziałek i wtorek dwie grupy starszaków  zostały zaproszone przez naszego doradcę zawodowego na warsztaty pt. „Praca jako pasja”. W czasie zajęć omówione zostało znaczenie słów pasja, powołanie, profesja w kontekście wyboru zawodu. Dzieci poznawały też zadania różnych zawodów oraz dzieliły się wiedzą dotyczącą pracy ich rodziców czy dziadków. Było mnóstwo zabawy, ale i rywalizacji pomiędzy zespołami. Milusińscy rozwiązywali kalambury, zagadki zawodowe, układali puzzle. Na zakończenie zajęć każda grupa otrzymała grę zawodową, zwycięzcy otrzymali nagrody – bajki napisane gwarą śląską, a wszyscy uczestnicy przyjęli wiatraczki z herbem Rybnika oraz cukierki. Natomiast uczniowie klas siódmych i ósmej wzięli udział w warsztatach zawodoznawczych poprowadzonych przez doradczynie Powiatowego Urzędu Pracy. Temat warsztatów brzmiał „Praca z profesją i powołaniem – to wybieram”. Szóstoklasiści obejrzeli „Spotkanie online z prezesem zarządu Banku BPH, panem Pawłem Bandurskim’’. Młodzież mogła dowiedzieć się między innymi, jakie są największe wyzwania na stanowiskach kierowniczych, jakie są zawody przyszłości czy co trzeba zrobić aby zostać prezesem banku. Klasy drugie i trzecie spotkały się z najstarszym żyjącym nauczycielem naszej placówki w ramach wydarzenia spotkania pokoleń pasjonatów ze „starym belfrem”. Było to bardzo ciekawe spotkanie, na którym uczniowie dowiedzieli się, jak to było w dawnej szkole, jacy byli uczniowie . Pani Ewa Łazarska nauczyła dzieci piosenki, pochwaliła swoich uczniów, którzy teraz są nauczycielami naszej szkoły. Uczniowie mieli okazję pisać gęsim piórem, zobaczyć stare zdjęcia i wziąć udział w konkursie interaktywnym na temat „starej szkoły”. Nagrodą były cukierki i książki ufundowane przez Prezydenta Miasta Rybnika. Na korytarzu uczniowie i rodzice mogli też zobaczyć wystawę prac plastycznych uczniów, którzy przedstawili nazwy zawodów w różnych językach świata. Dodatkowo nasz doradca zawodowy wziął udział w IV Regionalnym Forum Doradztwa Zawodowego oraz I Międzynarodowej Konferencji online pod tytułem „Doradztwo praktycznie”.