Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach

2019-05-28

Wycieczka klasy IV A

Mimo niesprzyjające pogody uczniowie klasy IV A wybrali się na całodniową wycieczkę do Żarek, śladami rzemiosł dawnych. Pierwszym punktem wycieczki było odwiedzenie Starego Młyna mieszczącego się w blisko stuletnim młynie elektrycznym. Obiekt przekształcony został w muzeum interaktywne. W trakcie zwiedzania uczniowie poznali historię pięciu głównych rzemiosł obecnych od wieków w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa. Całość uzupełniła prezentacja losów miasteczka wzbogacona wątkami handlu. Każdy kolejny element ekspozycji to krok w głąb historii – tajemniczej i fascynującej opowieści o miejscach, przedmiotach i ludziach, przez wieki stanowiących fundament istnienia Żarek. Stary Młyn to miejsce gdzie nowoczesność łączy się z tradycją, a zabawa z nauką. Elementy ekspozycji pozwalają na: dotykanie, zaglądanie, sprawdzanie, wąchanie itd. Zwiedzający mogli samodzielnie wykonać drobne prace związane z rzemiosłami. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej uczyć się poprzez aktywność, dlatego w trakcie naszej wycieczki odwiedziliśmy Manufakturę Lizaków, gdzie uczniowie poznali sekrety produkcji słodkości oraz mogli samodzielnie wyprodukować własnego lizaka. Po deserze nadszedł czas na zabawę, i tak też w pracowni zabawek, nauczyliśmy się jak zrobić własną zabawkę z materiałów naturalnych takich jak siano, drewno czy wiklina. W nagrodę mogliśmy wcielić się w małych włoskich kucharzy i przygotować pizzę. Kolorową i smaczną, bo każde dziecko zrobiło ją dla siebie samo. Takie jest właśnie było zadanie w ramach warsztatów robienia pizzy pod okiem profesjonalnego kucharza. Do tego szczypta fachowej wiedzy, pokaz kulinarnych umiejętności i ciekawostek z kuchni. Jednym zdaniem, było warto!