Przygoda z maszyną do szycia

2019-03-18

Warsztaty krawieckie w klasie piątej

Uczniowie klas piątych naszej placówki na lekcjach techniki podjęli wyzwanie swojego nauczyciela, aby wszyscy uszyli sobie modny plecak –worek. Piątoklasiści zaczynali od tzw. zera  czyli siadając do maszyny nie wiedzieli nic, nawet jak nawlec nitkę do igły. Zostali rzuceni na „głęboką wodę”, ale mieli obok siebie doświadczonego mentora w tym zakresie, bo nasza nauczycielka uczy odzieżownictwa w szkołach zawodowych. I udało się - każdy  uszył worek, a efekty można zobaczyć na zdjęciach. Część uczniów połknęła bakcyla i próbują w domu tworzyć nowe projekty lub zapisali się na kurs szycia dla dzieci. Warsztaty krawieckie to nie tylko rozwijanie pasji związanej z szyciem, projektowaniem i ogólnie pojętym samodzielnym tworzeniem wyrobów, ale także nauka cierpliwości, której brakuje naszym pociechom. Wypełnienie czasu zajęciami manualnymi to ogromny rozwój wyobraźni, nie tylko tej odpowiedzialnej za działania kreatywne i pomysłowość, ale również wyobraźni przestrzennej, która w starszym wieku niezwykle wpływa na orientację w terenie i pracę w różnych zawodach. Ponadto uczniowie w trakcie takich warsztatów uczą się pokory wobec pracy ręcznej i obsługi maszyn, przed wykonaniem zadania muszą zastanowić się nad konsekwencjami poszczególnych etapów - błędów w szyciu nie da się poprawić za pomocą naciśnięcia przycisków CTRL+Z.